Середа, 22.01.2020, 10:12
Ви увійшли як Гость | Група "Гості"Вітаю Вас Гость | RSS

Голосківська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Летичівський район Хмельницька область
Міні-чат
Наше опитування
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Locations of visitors to this page Український рейтинг TOP.TOPUA.NET Проверка тиц free counters
Зараз на сайті
Яка відстань?

Розрахунок відстаней

Розрахунок відстаней від Автодиспетчер.Ру
Нагодуй хом"ячка
НАША музика
Форма входу

Блог

Головна » 2011 » Грудень » 8 » Орнітологічний літопис природи. Зимівля птахів на Поділлі у сезоні 2011-2012 рр.
20:53
Орнітологічний літопис природи. Зимівля птахів на Поділлі у сезоні 2011-2012 рр.
Закінчилась осіння міграція птахів і в наших краях тепер зустрічаються переважно зимуючі птахи.
    Зимовий сезон триває з 15.11 по 1.03 щороку. З 20.12 по 20.02 проводяться обліки зимуючих птахів по програмі "Parus", а остання субота-неділя січня - Великий зимовий облік птахів. Територія наших досліджень - це Подільське Побужжя (центральна частина Хмельницької області, основні спостереження в західній частині Летичівського р-ну в околицях сіл Голосків, Русанівці, Меджибіж, Волосівці...).

На сьогодні нами в регіоні в зимовий період зареєстровано 117 видів (за 1989-2011 роки досліджень).
    В зимовий період можна спостерігати птахів кількох категорій: власне зимуючі, які прилітають до нас лише взимку (зимувати); осілі, які зустрічаються протягом року; пізні і ранні мігранти - перелітні птахи, які з різних причин затримались на міграції, чи прилетіли раніше, ніж зазвичай; нетипові зимуючі, перелітні птахи, які з різних причин залишились зимувати (теплі зими останніх років сприяли збільшенню кількості таких птахів); залітні - випадкові зальоти не властивих регіону видів у зимовий період.
   У коментарях до цієї статті спробуєм прослідкувати за ходом зимівлі птахів у сезоні 2011-2012 років. Якщо у вас є власні спостереження, то можете ними поділитися з усіма (просто додайте коментар).
   Уже на зимівлю до нас прилетіли з північних регіонів:
Синичка чорна (Московка) - 1.11;
Золотомушка жовточуба - 01.10;
Сорокопуд сірий - 7.10;
Чиж - 17.10;
Снігур - 30.10;
Зимняк - 29.10;

Категорія: Про птахів | Переглядів: 2347 | Додав: himik | Теги: Поділля, птахи | Рейтинг: 4.5/2
Всього коментарів: 11
0
1 himik  
Листопад
Третя декада.Погода не сприяла великій різноманітності птахів. Температура вранці -2+2, а вдень +2+5. Дні похмурі. Мігранти, крім водоплавних (див. статтю "осіння міграція...), вже зникли, а залишились типові осілі види: воронові, синицеві, хатній і польовий горобці, вівсянка звичайна, дятли, голуби та інші. На ялині, де щороку взимку збираються днювати сови (територія Голосківського ПТУ), покищо постійно сидить лише 2 ос. вухатої сови, а в центрі села біля будинку культури - 3 ос. Польові горобціуже зібрались у досить великі зграйки по 60-120 ос., які кочують долиною р.Південний Буг, полями, обочинами доріг, а інколи - окраїнами сіл. Годуються переважно насінням споришу і щириці. Граки (як і щороку) відлетіли на зиму у м.Хмельницький звідки в окремі дні (1 раз на 8-10 днів) долітають до нашого Голоскова (25 км). В околицях села на полях і в долині р.Південний Буг тримається 1-2 канюки, а в с.Голосків 1 великий і 2 малих яструби.В долині р.Південний Буг залишились зимувати поодинокі вівсянки очеретяні (позаторік було понад 60 ос.). На вулицях с.Голосків та ялинках і туях поблизу місцевої школи та аграрного ліцею спостерігаються поодинокі снігурі, костогризи, чижі, золотомушки жовточубі.
В околицях с.Волосівці у видолинках між пагорбами по яких течуть струмки оточені кущами верболозів спостерігались 4 болотяні сови.В долині р.Пд. Буг тримається зграйка чикотнів до 90 ос. та дрібних горобиних понад 250 ос. (польові горобці, щиглики, зеленяки, коноплянки, вівсянки звичайні). cool

0
2 himik  
Грудень.
Перша декада.Температура протягом декади коливалась від -3 до +8 вранці і від +2 до +10 вдень. Дні похмурі, 8.12 випав вночі сніг, а протягом дня розтав.
Орнітологічна ситуація подібна до тієї, що й в попередню декаду. Зміни зовсім незначні.
До кінця декади знили коноплянки (хоча на початку ще зустрічались зграйки). Пройшовши долиною Бугу і польовими дорогами до 4 км вдалось зустріти понад 340 польових горобців (у зграйках від 2 до 130 ос.), далеко за межами сіл з ними були 2 хатніх горобці, а ще 10 ос. окремою зграйкою. Поменшало в долині Бугу чикотнів, тепер їх до 40 ос. По 1 ос. зяблика виявлено в долині Бгу і на околиці с.Голосків.
5.12 над с.Голосків пролетіло до 25 сірих гусей на ПН (в долину р.Бужок, де є великі ставки).
8.12 - долиною Бугу на Пд-Зх пролетіло двалебеді-шипуни.
Спостерігав кілька досить великих зграйоквеликих синиць (по 28, 35 ос.). cool

0
3 himik  
Грудень.
Друга декада.Температура протягом декади коливалась від -7 до +4 вранці і від 0 до +4 вдень. Дні похмурі, 16-17.12 часто моросив дрібний дощ, а 20.12 знову пішов сніг.
Орнітологічна ситуація дещо подібна до тієї, що й в попередню декаду.
У селі постійно тримається 1-2 великих яструби та 2-3 малих. Великі - полюють на сизих голубів на току (голубів тут ще до 80-100 ос.), рідше полюють на породистих голубів місцевих голубятників та на курей. Малі яструби ловлять горобиних, переважно горобців та великих синичок. Канюків на полях цього року ще менше ніж торік. На ділянці 22 км (від Голоскова до Хмельницька) відмічено лише 2 особини. Одна із причин та, що більшість полів розорані і засіяні, але озимина зійшла погано і поля чорні. Крім того, на початку грудня на полях труїли мишовидних гризунів отруєним зерном. На одному з полім знайшли мертвого канюка, можливо він з"їв саме таку миш і теж загинув.
Знову в околицях села появилась зграйка коноплянок 30-35 ос. Чикотнів стало ще менше, спостерігались поодинокі особини. В смт.Летичів відмічена зграйка з 11 костогризів.
Так як водойми незамерзлі, то ще спостерігається немало водоплавних і навколоводних птахів. 11.12 - на одному із водосховищ на р.Пд. Буг у м.Хмельницький відпочивало до 200 мартинів жовтоногих (які очевидно годуються на міському сміттєзвалищі, яке знаходиться неподалік), а на ставку в мікрорайоні Озерна було понад 10 крижнів. На Щедрівському водосховищі у Летичеві ще тримається до 100 лисок, 15 гоголів, 2 нерозні (новий - 118 вид відмічений на зимівлі в регіоні), до 12 жовтоногих мартини. На р.Пд. Буг у с.Голосків постійно тримаєтиься 2 пірникози малі.
Розпочав постійну підгодівлю зимуючих птахів. Покищо прилітає до 40 великих синиць, понад 60 хатніх і до 10 польових горобців, 1 дятел звичайний, пара - сирійських, а 20.12 вперше цієї зими прилетів середній дятел (можливо той же, що тримався біля годівниці весь зимовий сезон торік. Він є на фото на початку статті).
На ялині на території ПТУ, де щорічно днюють сови вухаті, покищо є лише 2 сови. Навколишні поля всі переорані, кормова база для них неважна, тому полюють переважно на городах.
В кінці декади (як випав сніг) ближче до села перемістився сірий сорокопуд, тепер він вже полював на городах за селом.
Дуже мало, як для цієї пори, вівсянок звичайних, не видно снігурів, посмітюх. cool

0
4 himik  
Грудень.
Третя декада. Температура протягом декади коливалась від -5 до +4 вранці і від -3 до +5 вдень. Перша половна декади холодніша. Дні похмурі, 25.12 часто йшов дрібний сніг. Земля вкрита снігом на 1-2 см. Дні безвітряні, рідше Пн чи Пн-Зх вітер.
Розпочато обліки птахів по програмі «Parus» на 4-х маршрутах: вулиці с.Голосків, долина р.Південний Буг, ліс ур.Жолобки, поля.
Орнітологічна ситуація дещо подібна до тієї, що й в попередню декаду. Але через похолодання і сніговий покрив більшість горобиних перемістились у село, або його найближчі околиці. Так, саме тут відмічено 360 польових горобців, а в природних біотопах лише 52 ос. (а 4.12 – тільки 5 ос., а в природних біотопаж – 332 ос.). З’явилось значно більше вівсянок звичайних – 98 ос. (в попередню декаду було 29 ос.).
Не мало птахів і у лісі. 25.12 пройшовши 5 км нарахував 126 особин 20 видів. Серед них найчисельніші повзики(17 ос.), дятли звичайні (14 ос.), золотомушки жовточубі (12 ос.), сойки (11 ос.). Тут же були відмічені снігурі (10 ос.), костогризи (10 ос.), гаїчки чорноголові (10 ос.), синички блакитні (8 ос.), гаїчки болотяні– (7 ос.), підкоришники (5 ос.). Цікаво, що були відмічені майже всі наші дятли: малий (2 ос.), середній (6 ос.), жовна сива (1 самець), дятел чорний (2 самці) (Цей вид знаходиться у нас на південній межі поширення, тому дужу рідкісний) і звичайний (14 ос.). Дивно, що вдалось побачити лише 1 ос. синички великої, очевидно більшість відкочували у села.
До годівниці регулярно прилітають великі синички, хатні і польові горобці, дятел звичайний і сирійський (пара), дятел середній, вперше цього сезону появилисьвівсянки звичайні, але їх ще мало (до 15 ос.). Сюди ж прилітає полювати малий яструб(самка).
В долині р.Південний Буг відмічаються поодинокі волові очка, вівсянки очеретяні, до 25-30 ос. чикотнів, 5-8 зябликів, а на ділянці до с.Пирогівці (БАМ) – понад 200 крижнів (на них полюють браконьєри).
У с.Голосків та Русанівці все ще постійно тримаються великі і малі яструби (по 1-2 ос.), на полях навколо сіл тримається лише 1 зимняк, а ближче до лісу ще 3 канюки звичайних. Ще 2 канюки тримаються у вільховому ліску поблизу с.Червона Зірка Хмельницького району. В м.Хмельницький спостерігав малого яструба в районі автовокзалу.
В околицях села тримається не менше 2 сірих сорокопуди (1 в долині Бугу на північ від села, 2-й на полях і вздовж м/к південніше села.
24.12 вперше цього сезону спостерігав зграйку з 10 рогатих жайворонків, яка кочувала у південному напрямку, а 25.12 - ще одна зграйка з 14 ос. пролетіла на південний-захід. cool

0
5 himik  
Січень.
Перша декада.Температура протягом декади коливалась від -3 до +2 вранці і від 0 до +3 вдень. Перша половна декади дещо тепліша. Дні інколи з проясненням, але переважно похмурі. Снігу зовсім немає. Дні безвітряні, рідше Пн чи Пн-Зх вітер.
Горобині знову перемістились переважно у природні біотопи. Так, 1.01 з 310 ос. польового горобця відмічених на постійному маршруті, лише 33 ос. були на околиці села, а 7.01 - з 239 ос. - 53; зеленяків 1.01 - 37 ос. усі в долині Бугу, а 7.01 - 173 ос. в долині Бугу, а 49 ос. на сільських городах. Вівсянок знову залишилось менше десятка на маршруті. Коноплянки взагалі спостерігались лише на полях і в долині Пд. Бугу (всього 115 ос.). Чисельність синичок у зграйках в селах тепер не перевищує 18 ос., а частіше 12-15. Зовсім мало цього року посмітюх, постійно тримається 2 ос. на ділянці з щебенем на території Русанівського гранкарєру, а в селі інколи реєструються поодинокі особини.
Вперше цього сезону вдалось спостерігати підсоколика малого (дербника) (7.01), який полював на горобиних в долині Бугу.
З першого дня декади на постійне місце днювання на території місцевого ПТУ прилетіло 7 вухатих сов і протримались вони тут всю декаду (поки учні не повернулись на навчання, можливо вони їх злякали). У центрі села на туях так і є 3 ос. Ще на одному щорічному місці днювання у смт.Меджибіж на ялинках відмічено до 20 вухатих сов. Судячи з кількості погадок і посліду під ялинами тут вони вже давно.
1.01 над Русанівським лісом (ур.Чорний Ліс) кружляло 46 круків. Очевидно це вся зимуюча популяція виду з західної частини Летичівського району. Птахи кружляли неподалік садиби лісника, де вирощуються у вольєрах дикі свині. Можливо напередодні було організоване полювання для "начальства" і відходи з добутих кабанів викинули на поляні (це лише версія).
Тепла погода сприяла зимівлі водоплавних. Так, на Щедрівському водосховищі ще є кілька великих ополонок на яких постійно тримається до 650 крижнів, 50 сірих гусей, 15 гоголів, 2 лебеді-шипуни, 3 жовтоногих мартини. (5.01).
В околицях села тримається вже 3 сірих сорокопуди (1 в долині Бугу на північ від села, 2-й на полях і вздовж м/к південніше села, 3-й на городах і прилеглій л/с на схід від села).
До годівниці прилітають усі ті ж види, що й раніше (вівсянок і синичок дещо менше, а хатніх горобців - більше). Вперше до годівниці прилетіли блакитна синичка і гаїчка болотяна.
У селах, як і раніше, реєструється по 1-2 ос. малих і великих яструбів. На ділянці від с.Голосків до смт.Летичів (25 км) вздовж дороги відмічено лише одного канюка (в цьому місці він тримається весь сезон), ще 1 ос. спостерігалась в долині р.Пд. Буг поблизу с.Русанівці, а на навколишніх полях ще 1 зимняк. cool

0
6 himik  
Січень.
Друга декада.Температура протягом декади коливалась від -13 до +2 вранці і від -4 до +3 вдень. Перша половна декади дещо тепліша, без снігу, вночі інколи моросив дощ. Дні інколи з проясненням, але переважно похмурі. Дні безвітряні, рідше Пн чи Пн-Зх вітер. В другій половині похолодало, пішов сніг. Висота снігового покриву (ВСП) - до 8 см.
Знову у селі побільшало птахів. Так, пройшовши до 5 км полями і долиною Південного Бугу спостерігав 1 коноплянку, а у селі (пройшов 3 км вулицями) - 61 ос., зеленяків - 1 і 28 відповідно, зябликів - 0 і 15, вівсянок звичайних - 64 і 81, горобців польових - 54 і 81, посмітюх - 3 і 6, горобців хатніх - 0 і 512 ос.... Знову на городи біля села прилетів полювати сірий сорокопуд. Після похолодання чикотні з долини Бугу перемістились у села. У Голоскові зараз зграя до 70 ос. На ніч птахи летять назад в долину Бугу, де акацієва посадка і балка заросла аличою і тереном.
Більше стало прилітати птахів і до годівниці, особливо вівсянок звичайних і польових горобців.
З хижих птахів регулярно відмічається у селах малий і великий яструб(у с.Волосівці 2 великих яструби одночасно полювали у старих садках, в м.Хмельницький 1 полював біля годівниці). Кількість канюків і зимняків не змінилась.
На днюванні на території Голосківського ПТУ щоденно 4-5 вухатих сов (див. фото у фотогалереї), ще 2 ос. на вул.Радянській, 3 - на вул.Квітневій, 2 - на вул.Садовій, 3 на туях у цетрі біля Будинку культури. Крім того, до 5 ос. на ялинках поблизу Лисогірської ЗОШ І-ІІ ст., до 8 ос. на ялинках біля клубу у с.Розсохи Деражнянського р-ну, до 12 ос. на ялинках поблизу БК у с.Шпичинці того ж р-ну.
Перед похолоданням 2 лебеді-шипуни пролетіли у Пн. напрямку над с.Голосків, ще до 20 ос. тримались на Південному Бузі за греблею Щедрівської ГЕС (Летичів). cool

0
7 himik  
Січень.
Третя декада.Температура протягом декади понижувалась від -3 до -22 вранці і від 0 до -14 вдень. Дні інколи похмурі, але частіше з проясненням. Дні безвітряні, рідше Пн чи Пн-Сх вітер. Не рідко йшов сніг. Висота снігового покриву (ВСП) - до 25 см, але частіше 10 см. Південний Буг замерз, лише у селі Голосків, де б"ють джерела є незамерзаючі струмки і ополонки на руслі річки. Тому тут тепер постійно тримається 1 рибалочка, 2 пірникози малі, 2 крижні, 2 (по 1 ос. біля різних джерел) пастушки, 2 волових очка. зеленяки, зяблики, коноплянки... Для пастушка - це перша зустріч даного виду на зимівлі в регіоні Подільського Побужжя. Тепер це 119 вид зимової орнітофауни регіону.
До годівниці вже одночасно прилітає понад 120 птахів (це менше ніж торік). Найбільше вівсянок звичайних - до 50, синичок великих - до 20, горобців хатніх- до 80. Постійно прилітають дятли. Поки самець дятла звичайного живиться на годівниці, інші годуються на сусідніх деревах (самки дятла звичайного і середнього). Вони підлітають до годівниці, коли самець відлетить. Найдовірливіша самка середнього дятла, інколи підпускає на 2-3 м. До годівниці на полювання прилітає самка малого яструба.
Через сильні морози у село з навколишніх біотопів продовжують тікати птахи. Так на постійному маршруті по полях і долині Бугу ( до 5 км) птахів майже не було (лише кормилась зграя з 125 щигликів на ріп"яхах та поодинокі синички великі, блакитні та польові горобці). Вівсянки, коноплянки, зеленяки, зяблики - всі у селі, горобці польові - майже всі. Кількість чикотнів у селі збільшилась до 175 ос.
Чисельність птахів у лісі така ж як і місяць тому. На постійному маршруті знову спостерігав 125 ос. 16 видів. Дещо більше стало гаїчок чорноголових, сойок і вівсянок звичайних, а поменшало костогризів і снігурів. Зовсім не вдалось спостерігати чорного, сивого і малого дятлів.
Ситуація з хижаками у селі і околицях майже не змінилась. Через похолодання у село залетіла самка польового луня. Вона пів дня кормилась на городах між сільськмими вулицями, інколи підлітала на 2-3 м до будинків, де були бур"яни чи кущі. Також на ділянці між с.Голосків та смт.Летичів (25 км) вже 2 зимняки, а в околицях села (на полях і в лісі) - до 5-6 канюків.
На Бузі за Щедрівською ГЕС ще є 4 лебеді-шипуни.
25.01 відбулась поїздка на водосховище Хмельницької АЕС (поблизу м.Нетішин на півночі області). Водосховище не замерзає, але в цей день над ним був туман. Все ж вдалось зареєструвати гагри чорноволих - 2, пірникози великих - 5, чепур - 11, чапель сірих - 3, лебедів-шипунів - 147, крижнів - понад 250, гоголів - понад 20, крех великий був 1 (самка), лисок - понад 200, мартинів сивих - 3, мартин звичайний - 1.
На ділянках біотоів прилеглих до автодоріг (по яких ми рухались і проїхали близько 250 км) вдалось спостерігати: яструбів малих - 1, канюків - 26, зимняків - 5, лунів польових 1 самця, сорокопудів сірих - 4, сорок - 72, галок - 52, круків - 40, чикотнів - 232, костогризів - 19, омелюхів- 13. Для омелюхів - це перша зустріч у цьому сезоні на території області.
Всього за січень в області вдалось спостерігати 62 види птахів. cool

0
8 himik  
Лютий.
Перша декада. Найхолодніша декада цієї зими. На початку декади вранці температура -25 градусів, а вдень -18. В середині декади дещо тепліше -10 вранці і вдень, а в кінці декади -31 градусів вранці і -14-20 вдень. В середині декади майже дві доби поспіль йшов сніг. Висота снігового покриву 0,5 м, а місцями дещо більша. Крім днів з снігопадами, сонячно і тихо. Для птахів це теж була дуже важка декада.
Побільшало птахів біля годівниці, крім тих що прилітали в попередню декаду добавились дрозди-чикотні (до 20 ос.)(їли розвішані яблука, білий хліб та калину) та сойка (1 ос.). Сюди ж навідувалась самка малого яструба, або дорослий великий яструб. Малий яструбчасто сидів на кущі чи кучі гілля у яких сховались горобці (вони при цьому голосно цвірінчали).
В центрі села Голосків, біля незамерзаючих джерел, постійно тримається багато цікавих птахів. Крім наведених у попередню декаду, ще добавились чикотні, канюк та сірий сорокопуд.
Великі снігопади і морози спричинили загибель і кочівлі деяких птахів. Так вухатих сов на днюванні в центрі села лишилось не більше 5, а з території ПТУ вони зникли взагалі. Спостерігав проліт 2-х канюків у південно-західному напрямку над смт.Летичів, 2 мертвих знайдено біля пустуючої тваринницької ферми у селі. На ділянці Голосків-Летичів (25 км) відмічено у придорожніх лісосмугах лише 2 канюки і 1 зимняка. Крім того через поле в південному напрямку (у село) відмічено переліт сойки і волового очка, також вперше цієї зими у селі появився повзик.
Чикотні у селі розпорошились на невеличкі групи по 1-2 чи до 30 ос. зграйки, годуються мерзлими яблуками, виноградом, калиною і горобиною, де вони ще лишались. Мою калину з"їли практично за 1 день, а яблука постійно розвішую навколо годівниці.
Великий яструб змушений полювати на горобців і вівсянок, так як курей ніхто на вулицю через морози не випускає, а більшість голубів(не менше 50 ос.) на току відстріляли охоронці собі на їжу. Тепер там тримається не більше 40 ос. У прилеглій до току лісосмузі виявлено залишки кількох десятків голубів на кормових столиках великого яструба (це до снігопадів, поки їх не сховав сніг). Те, що хватило б яструбу до гніздового сезону охоронці підстрелили за один день.
У всіх н/п і подекуди у лісосмугах зустрічаються костогризи, переважно по 1-2 ос. в одному місці.
cool

0
9 himik  
Лютий.
Друга декада. Протягом декади температура поступово піднялось від -31 градуса до - 6 (вранці) і від -25 до 0 (вдень). Дні переважно безвітряні, ясні. В просесі потепління інколи йшов дрібний сніг. Сніговий покрив до 50 см.
Для багатьох птахів такі умови дуже несприятливі. Від голоду замерзають канюки. Вже знайшли 3 мертвих у с.Голосків та 2 у смт.Летичів. Судячи з того, що сови теж майже зникли (лише 3-4 ос. в центрі Голоскова на туях), частина з них теж очевидно замерзла. Яструби (і великий, і малий) ще частіше стали полювати на дрібних горобиних біля годівниць. Також великого яструба спостерігав у м.Хмельницький.
Канюків у л/с вздовж доріг дуже мало. Так, від Кам"янця-Подільського до Хмельницька (95 км) бачив лише 4 ос. Ще 2-3 тримається між Хмельницьким і Голосковом (23 км). Поблизу с.Русанівці ще тримається 1 зимняк.
До годівниці птахів прилітає дещо менше, ніж в попередню декаду (можливо частина загинула від холоду і яструбів), але вперше цієї зими прилетіло до годівниці 2 сойки (була 1). До годівниць у шкільному парку ще прилітають зеленяки.
Посмітюхи зустрічаються на обочинах доріг в н/п (у Голоскові - до 7 ос., у Пирогівцях Хмельницького р-ну - 5 ос., у с.Солобківці Ярмолинецького р-ну - 2, 7 ос., у м.Дунаївці - 7 ос.).
Досить багато сойок тримається у придорожніх л/с: на ділянці Голоків-Хмельницький - понад 10 ос. (по 1-2), Хмельницький -Кам"янець -Подільськийй - понад 30 (по 1-2 ос.).
У м.Кам"янець-Подільський на деревах (липи, ялини...) біля головного корпусу університету днює понад 30 вухатих сов, хоча раніше їх було значно більше.
У с.Голосків на улиці, що прилягає до р.Пд. Буг у зграйці 25 вівсянок звичайних була 1 вівсянка очеретяна. У село вперше цього року залетіла гаїчка чорноголова у зграйці з іншими синичками.
19.02 - почув вперше весняну пісню синички великої.
20.02 закінчились обліки зимуючих птахів по програмі "Parus" за цей зимовий сезон. cool

0
10 himik  
Лютий.
Третя декада. На початку і в кінці декади вранці -7-8 градусів, а в середині +2. Вдень температура -2+3 градуси. Переважно похмуро. 25-26 моросив дрібний дощ, сніг став активно танути. Висота снігового покриву тепер 5-10 см, появились верхівки брил на ріллі. В другій половині декади сильний Пн і Пн-Зх вітер. Буг повністю розстав.
Дуже бідна на орнітологічні явища декада. До годівниці прилітають все ті ж птахи, але тепер два дні польових горобцівбуло до 100 ос., а чикотні більше не появляються. Регулярно навідується сюди малий яструб. Рідше можна побачити великого яструба. Неподалік села (біля траси в Пирогівській долині) знайшли ще одного мертвого канюка. Тепер біля села і в долині Південного Бугу ще тримається 1 канюк. В долині Бугу спостерігав полювання (невдале)підсоколика малого на синичку велику. В долині Бугу ще бачив 3 дорослих лебеді-шипуни і 3 самці крижня, які кормились на мілководді та сірого сорокопуда.
26.02 - пролетіла на Пн-Зх перша зграя граків - 23 ос. (як виявилось - цієї декади єдина).
29.02 - почув перший дріб дятла звичайного.
Круки активно відбудовують старі гнізда, відганяють з своєї території суперників.
Взагалі птахів спостерігалось значно менше ніж в попередні декади.
Всього протягом лютого вдалось спостерігати в регіоні 40 видів.
cool

0
11 himik  
Березень.
Перша декада. Розпочалась календарна весна, але зима ще не здається. Вранці температура -6+1, а вдень -3+3. В цю декаду був і дощ, і дводенна хурделиця з Пн-Зх вітром. Були дні сонячні, тихі, а були похмурі вітряні. Все ж сніг тане, на полях багато проталин. Висота снігового покриву знизилась до 0-5 см., хоча подекуди лежать замети до 30 см. Птахів у селі до кінця декади різко поменшало.
Так, до годівниці дятел середній прилетів в останнє 1.03, інші дятли вже взагалі не прилітали, синичок великих прилітало в кінці декади ще до 6 ос., вівсянка - 1, горобців польових - до 20, а хатніх - до 50. 10.03 ще прилетіла 1 сойка. Також навідується сюди ж малий яструб. В одного з хатніх горобців (самка), що прилітають до годівниці, білий хвіст, лише по краях по одній коричневій пір"їні.
На варинницькій фермі знайшли мертвого молодого великого яструба (очевидно хтось підстрелив), хоча 7.03 тут на голубів полював ще 1 дорослий.
1.03 кочували на північ 6 чижів(деякий час годувались на туях біля школи).
В долині Бугу (ділянка Пасіка) і на прилеглих полях постійно тримається 1 канюк, 1 сірий сорокопуд, 7.03 тут же був підсоколик малий, 8 крижнів(5 самців 3 самки). Кількість коноплянок збільшилась тут з 80 ос. (7.03) до 300 ос. (10.03). Разом з коноплянками на полі кормилось до 50 щигликів, 15 зеленяків, а також 11 шпаків і 65 жайворонків польових, які лише появились цього дня.
7.03 з Бугу у Сх. напрямку полетіло 2 сірих гуски.
Отже, зимівля закінчується, а розпочинається весняна міграція. Наступні спостереження вже будуть на сторінці присвяченій весняній міграції птахів. cool

Ім`я *:
Email *:
Код *:
Погода у Голоскові
Вибір мови сайту
Выбрать язык / Choose language:
Russian
English
French
German
Japanese
Italian
Portuguese
Spanish
Danish
Chinese
Korean
Arabic
Czech
Estonian
Belarusian
Latvian
Greek
Finnish
Serbian
Bulgarian
Turkish
Пошук по сайту
Календар
«  Грудень 2011  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Наш час
Увага!
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Наші символи
Корисні програми
Корисні сайти
Сайти шкіл

Copyright MyCorp © 2020
Зробити безкоштовний сайт з uCoz