Понеділок, 20.01.2020, 15:43
Ви увійшли як Гость | Група "Гості"Вітаю Вас Гость | RSS

Голосківська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Летичівський район Хмельницька область
Міні-чат
Наше опитування
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Locations of visitors to this page Український рейтинг TOP.TOPUA.NET Проверка тиц free counters
Зараз на сайті
Яка відстань?

Розрахунок відстаней

Розрахунок відстаней від Автодиспетчер.Ру
Нагодуй хом"ячка
НАША музика
Форма входу

Блог

Головна » 2012 » Грудень » 7 » Орнітологічний літопис природи. Зимівля птахів на Поділлі в сезоні 2012-2013 років.
23:56
Орнітологічний літопис природи. Зимівля птахів на Поділлі в сезоні 2012-2013 років.

Щороку з 15 листопада розпочинається дослідження зимуючих птахів у Західній Україні. Територія наших досліджень – це регіон Подільського Побужжя (центральні райони Хмельницької обл. та прилеглі території Вінницької обл..).

Цього року до 1.12 ніщо не нагадувало про зиму. Спостерігалась типова осіння погода, а останній день осені – 30.11 – взагалі здивував безвітряною, ясною (з купчастими хмарами), теплою погодою і високою активністю зимуючих птахів. Цей рік гарно вродила горобина, калина, багато у лісі жолудів, шишок на ялинах, частково на деревах залишились яблука, а на деяких полях ще стоїть необмолочена кукурудза (до 1.12). Ці обставини можуть помітно вплинути на якісний і кількісний склад зимуючих птахів.

Уже до нас на зимівлю прилетіли:

Зимняк – 11.11, підсоколик малий (дербник) – 30.11, сорокопуд сірий – 30.09, омелюх – 9.11, золотомушка жовто чуба – 7.09, синиця довгохвоста – 7.10, синиця чорна (московка) – 15.09, пуночка – 9.11, чиж – 29.09, шишкар ялиновий – 9.10, снігур – 20.10, синиця вусата – 21.10. У н/п на зимівлю з лісу відкочували середні дятли – з 19.11, а на р.Пд. Буг у місця щорічної зимівлі прилетіли малі пірникози – 3.11.

Листопад. Друга половина листопада характеризувалась стабілізацією становлення зимового орнітокомплексу нашого регіону. Багато видів птахів тримаються зграйками. В зграйках кочуючи у пошуках корму синиць чисельність коливається від 3 до 40 ос. Кількість видів у зграйках різна, але в більшості 80-100% становлять синиці великі. Разом з ними можуть кочувати по 1-4 ос. синиць блакитних, чорних, гаїчок болотяних, повзиків, підкоришників, жовточубих золотомушок  (якщо є ялини). Також сформувались зграйки вівсянок звичайних, чисельність у яких зросла від 2-4 ос. до 30. Поки що у села залітають рідко. Зате лише у н/п відмічаються омелюхи, їх чисельність у зграйках зросла від 1 ос. до 200 ос. Горобці польові теж тримаються зграйками від 5 до 150 ос. у всіх придатних біотопах (окраїнах сіл, городах, полях, долинах річок). Граки після 23.11 зникли із сіл і перемістились у Хмельницький (незначна кількість у смт.Летичів), звідки вдень розлітаються на прилеглі території і н/п. Також залишилось зовсім мало чикотнів. Переважно відмічаються поодинокі, лише вздовж польових доріг, де алеї вікових лип спостерігалась зграйка до 15 ос. На вулицях с.Голосків та ялинках і туях поблизу місцевої школи та аграрного ліцею спостерігаються поодинокі снігурі, чижі, золотомушки жовточубі.

Ще відмічаються поодинокі дрозди-омелюхи, а 24.11 – у с.Головченці зареєстрований співочий дрізд, який тримався серед гілля, яким обгороджений город.

Сірі сорокопуди уже зайняли свої звичні місця зимівлі, вже виявлено 5 таких територій (2 – ок. с.Голосків, 1- Русанівці, 1 – Головченці, 1 – Волосівці).

У кожному н/п і його околицях залишились зимувати яструби малі або великі (інколи обидва види). У придорожніх та польових лісосмугах тримаються  поодинокі канюки та зимняки. Проїхавши дорогами Летичівського району 24 і 30.11 до 50 км вдалось зареєструвати: 10 канюків, 1 зимняка, 1 малого яструба, 4 великих яструби, 4 луні польових (1 самець і 3 самки), 1 підсоколик малий (дербник).

На водоймах ще досить богато водноболотяних видів (див. статтю по осінній міграції).

24 і 27.11 повісив годівниці для зимової підгодівлі. В перший же день прилетіло понад 20 синиць великих і дятел звичайний, у наступні  - синичка блакитна, горобці польові і хатні.

У наступних коментарях спробуємо відобразити ситуацію із зимівлею птахів у цьому сезоні. То ж приєднуйтесь.

Категорія: Про птахів | Переглядів: 2213 | Додав: himik | Теги: екоосвіта, птахи | Рейтинг: 4.0/1
Всього коментарів: 12
0
1 himik  
Грудень.
Перша декада.(перша частина) Протягом декади відбувся перехід від осені до справжньої зими. На початку декади ще досить тепло, йшов дрібний дощ. З ранку 3.12 пішов дощ зі снігом, а потім лише сніг. Протягом декади дрібний сніг йшов кілька раз, так що землю вкрило на 5-10 см. Температура вранці поступово змінилась від +3 до – 12 градусів, а вдень від +5 до – 4. На горизонтальних гілках дерев до 5 см снігу, 7.12 ще й був іній товщиною до 1,5 см. (також туман). Протягом декади відбулось поступове замерзання ставків і водосховищ, а в кінці декади – більшості русла річок. Така поступова зміна погодних умов сприяла цікавим орнітологічним спостереженням, адже за декаду вдалось спостерігати 58 видів птахів (Це рекордна кількість для грудня за 22 роки досліджень).
На Щедрівському водосховищі (2.12) було відмічено: до 1000 крижнів, 35 гоголів, 5 чорношиїх гагар, 1 червоношию гагару (це перше спостереження виду в зимовий період у регіоні. Тепер в зимовий період відмічено 120 вид за 1989-2012 рр), 3 мартини жовтоногих, 1 волове очко.
На Хмельницькому вдсх. (6.12) було лише 20 крижнів. Крім того, ще 7крижнів та 3 чирки малих тримались на Бузі в ок. с.Русанівці (Пасіка) та понад 500 крижнів і 3 пірникози малих на Бузі в ок. с.Голосків (БАМ).
На ставку в Меджибожі та р.Пд. Буг у с.Голосків спостерігався 1 лебідь-шипун, а ще 13 пролетіло з р.Пд. Буг (с.Головченці) на р.Вовк (с.Рудня).
З соколоподібних вдалось спостерігати: канюків, які тримались у л/с вздовж доріг та по долинір.Пд. Буг, всього відмічено 21 ос. на ділянці Хмельницький – Летичів (45 км). Там же відмічено 5 зимняків. У с.Голосків постійно тримається по 1 ос. великого і малого яструба. Малий часто прилітає до годівниці полювати на горобиних, а великий полює на току на голубів. Ще 1 малий яструб (самець) відмічений у м.Хмельницький (з-д Темп). Майже у центрі Хмельницького відмічено боривітра звичайного, який сів відпочивати на висотному будинку (це перше спостереження виду у грудні), хоча у Кам’янці-Подільському деякі особини зимують уже кілька років (повідомлення к.б.н. М.Д. Матвєєва). На городах північніше Голоскова відмічено самку польового луня.
cool

0
2 himik  
Грудень.
Перша декада. (друга частина) У с.Волосівці виявлене нове місце днювання вухатих сов на ялинах майже в центрі села. Тут тримається не менше 6 ос ще з 20-х чисел листопада. У Голоскові поки що відмічаються лише поодинокі сови та сич хатній(будівлі ПТУ). А біля залізничного вокзалу м.Хмельницький на декоративні дерева злітається на ночівлю більше 17 садових горлиць.
Виявлено ще одне місце зимівлі сірого сорокопуда, це вікові липи вздовж польової дороги північніше с.Митківці.
Вперше на зимівлі цього року виявлено рогатих жайворонків: 8.12 пролетіло на південь 2 зграйки по 8 і 24 ос.
З нечисленних видів ще спостерігались поодинокі дрозди-омелюхи, синички довгохвості (4 ос. садки с.Волосівці), коноплянки (по 1-3 ос. долина Бугу), зеленяки (до 15 ос. --\--), вівсянки очеретяні (2 ос. --\--), зяблик (1 ос. --\--), посмітюхи (1-3 ос. у селі), снігурі (по 1-6 ос. у н/п), костогриз (1 ос. с.Голосків), чорний дрізд (1 ос. центр м.Хмельницький).
До кінця декади побільшало птахів, які прилітають до годівниці на околиці с.Голосків: синичка велика понад 25 ос., горобець польовий – 10, горобець хатній – 40, вівсянка звичайна – 50, по 1 дятел звичайний, дятел сирійський, дятел середній(ця самка прилітає вже 3-тій зимовий сезон), горлиця садова, сойка та вперше до годівниці прилетів в’юрок (самець прилітав годуватись 3 дні), а на калину – омелюх.
У Летичеві все ще спостерігаються зграї омелюхів до 200 ос.
Під час обліків на полях і в долині Південного Бугу (8.12 – пройдено 4 км) відмічено 272 ос. 22 видів.
В кінці декади більшість птахів перекочували з навколишніх біотопів у села. Під час одного із обліків (7.12 пройдено 3 км) відмічено 219 ос. 15 видів. В той час як в одній із зграй хатніх горобців в інший день було відмічено 270 ос.
cool

0
3 himik  
Грудень.
Друга декада.Холодна, вітряна, сніжна і похмура декада. Температура вранці -20 -4 градуси, а вдень -10 -4. Вітер північний, або східний. Нерідко подовгу йшов сніг. Висота снігового покриву стала до 30-40 см., на горизонтальних гілках дерев по 5-10 см снігу, деякі густі кущі під вагою снігу зігнулись майже до землі.
Високий сніг загнав птахів з полів у села. Більшість горобців, вівсянок звичайних та посмітюхтримаються вздовж центральних трас, де розчищається сніг і є змога знайти корм. Водойми замерзли повністю, лише де б’ють джерела є невеликі плеса води.
Чисельність птахів на полях мізерна. Пройшовши на лижах полями і долиною р.Південний Буг 4 км спостерігав лише 46 особин 9 видів птахів. З них 18 –чикотні.
На днюванні у Голоскові скупчень вухатих сов так і немає. Інколи по вечорах відмічаються поодинокі пролітаючі особини, одну з них збило авто біля моста через Буг.
Вперше цього сезону відмічені чорноголові гаїчки (13.12), а на городах знову появились рогаті жайворонки (13.12 – 32 ос.).
В долині р.Південний Буг у с.Голосків та околицях тримається до 50 крижнів, 8 пірникіз малих, не менше 5 вівсянок очеретяних, 1 лебідь-шипун, 2 канюки, 1 сірий сорокопуд. Яструби так і тримаються у Голоскові. Чисельність птахів біля годівниці помітно зросла. Найбільше стало вівсянок звичайних – до 75 ос., сойок вже 3 ос., появився ще зеленяк.
Усіх синичок, крім великої, у селах стало зовсім мало. Довгохвостих синичок відмічено лише 5 ос. 11.12 у садку. В с.Шрубків (1 ос.) і Лисогірка (пара) відмічено сивих дятлів.
17.12 спостерігалась від кочівля канюків долиною Бугу на Пд.-Зх. до с.Пирогівці, там є поля з стернею, які багаті на гризунів. Всього пролетіло 4 зимняки і 6 канюків.
cool

0
4 himik  
Грудень.
Третя декада. Помітно тепліша декада. Температура поступово підвищувалась, вітер притих і дні стали ясними. Температура вранці -11 до 0 градусів, а вдень -8 до +1. Сніг ішов дуже рідко. Через потепління сніг ущільнився, частково розтав і тепер висота снігового покриву 10-15 см, а місцями ще до 30.
Орнітологічна ситуація досить схожа з попередньою декадою. Хоча є деякі відмінності.
На полях і в долині Бугу птахів побільшало. Пройшовши на лижах 5 км спостерігав 222 ос. 21 виду птахів. З них 70 – чикотні, а 30 – вівсянки звичайні. На ділянці придорожніх л/с від с.Червона Зірка до с.Голосків на ночівлю зібралось не менше 12 канюків і зимняків(ті що відкочовували у попередню декаду). А на обочині автотраси між с.Голосків та с.Требухівці відмічено зграю польових горобців у якій було понад 200 ос., в інших зграях було не бідьше 30 ос. У с.Волосівці відмічено сивого дятла. Там же, а ще на вікових липах в полі поблизу с.Шрубків відмічено по 1 ос. дрозда-омелюха (тут він тримається ще з листопада). Також на зимівлю лишились поодинокі чорні дрозди(1 самець в центрі с.Голосків біля незамерзаючих джерел, 2 ос. в долині Бугу на ділянці «Пасіка», де багато кущів глоду і теж є незамерзаючі джерела, ще 1 самець біля ставка у с.Волосівці. З в’юркових спостерігаються щиглики, поодинокі коноплянки, зеленяки, костогризи (1 ос. у с.Голосків), шишкар ялиновий (1 ос. у с.Голосків), снігурі по 1-2 ос., а на узліссі ур.Міська Дубина відмічено 6 ос.
Під час відлиги 29.12 у село прилетіли з Хмельницька (25 км) 4 граки, а 28 пролетіла зграйка омелюхів (до 35 ос.) на південь. Також відмічено пролітну зграю лебедів-шипунів (22.12 – 21 ос.) , а пізніше ще 2 ос. (27.12). Лебідь, який зимував на Бузі біля села, убитий браконьєрами (знайдено залишки голови і ноги).
Протягом грудня у регіоні відмічено 62 види птахів – це рекордна кількість видів для грудня за роки спостережень.
cool

0
5 himik  
Січень.
Перша декада. Частина перша) Декада з дуже контрастними погодними умовами. Початок відносно холодний – 11 вранці і -9 вдень, поступово потепліло до +1 вранці і +3 вдень (4.01), а потім поступово знову похолодало до -9 градусів. Дні спершу тихі і похмурі, з 4 – пішов дрібний дощ, який 5.01 став мокрим снігом з дощем, а з обіду того ж дня – пухким снігом. Дрібний сніг з перервами йшов щодня до кінця декади. Вітер мінявся з Північно-західного до Східного. Висота снігового покриву 10-15 см (багато розтало 4-5.01). після відлиги сніг став щільним з твердою кіркою, яку на 5-10 см. присипало новим снігом. Тому протягом декади чисельність птахів на відкритих територіях стала ще меншою. Обліки проведені на постійному маршруті (1 і 8.01) показали дуже низьку чисельність птахів, було виявлено 127-129 ос., 19 і 13 видів відповідно. Як завжди більшість особин це чикотні і вівсянки звичайні, які тримаються в долині Пд.. Бугу («Пасіка»). Канюки і зимняки зникли майже всі (очевидно відкочували південніше), лише 1 канюк перемістився в долину Бугу у с.Голосків, де є незамерзаючі джерела, біля яких постійно тримається якась живність. Проїхавши дорогами західної частини Летичівського р-ну понад 50 км не відмічено жодного хижака у придорожніх л/с та полях. Лише у н/п тримаються яструби: 1 ос. малого яструба у Летичеві, по 2-3 ос. у с.Голосків та Русанівці та по 1 ос. великого яструба. Також з усіх відомих цьогорічніх місць постійної зимівлі зникли сірі сорокопуди. Лише 1 ос. перемістилась у найближчі околиці с.Голосків, де легше здобувати корм.
cool

0
6 himik  
Січень.
Перша декада (Частина друга).
Як завжди, у місцях постійної підгодівлі багато птахів. Так, у с.Голосків по вул.Перемоги, де підгодівля ведеться вже 12 сезонів, прилітає одночасно годуватись до 120-150 ос. Найбільше вівсянок звичайних – до 60 ос., горобців хатніх – понад 50, синичок великих – до 30, горобців польових – до 15, сойок – 1-3 ос., горлиць садових – 1-2 ос. і по 1 ос. чикотня, дятлів звичайного, сирійського, середнього, синички блакитної, а 6.01 знову прилітав в’юрок. Крім того, щодня по кілька раз на полювання сюди прилітають малі яструби, а інколи й великий. Також живитися мерзлими яблуками прилітало до 20 омелюхів (до кінця декади їх було уже до 60 ос.).
Перевірив відомі місця днювання вухатих сов у районі, виявилось, що цього року їх дуже мало. В с.Волосівці на ялинах було 5 ос. (торік більше 20), в смт.Меджибіж – 6 ос.(торік більше 20), у с.Голосків - 2 ос. (торік більше 20 у різних місцях), а в інших перевірених місцях – жодної.
Вже більше 2 місяців тримається дрізд-омелюх на вікових липах поблизу с.Шрубків, ще одне місце зимівлі виявлено на вікових липах (з омелою) поблизу с.Митківці. Чорні дрозди тримаються у тих же місцях, що й раніше.
У придорожній лісосмузі поблизу с.Ярославка трималась зграйка з 15 снігурів, це досить велика, як для цього сезону.
У с.Голосків поблизу незамерзаючих джерел на бур’янах трималась зграйка з 60 коноплянок і 2 чижів, у центрі села вздовж дороги – 1-3 посмітюхи. В долині Бугу ще є поодинокі вівсянки очеретяні, до 50 крижнів, поодинокі зеленяки. У смт.летичів кочують зграйки омелюхів по 4-10 ос., а на туях годуються по 1-2 ос. чорні синички (московки).
cool

0
7 himik  
Січень.
Друга декада. Протягом декади відбувались різкі коливання температури. До середини декади температура впала з -4 до -23 градусів вранці, а вдень з -3 до -18. З 15.01 вранці вже 0 +1 градусів, а вдень до +2. До кінця декади знову дещо похолодало до -4 градусів. Дні були переважно тихі і похмурі, лише 19.01 був дрібний дощ і Пн-Сх вітер. 21.01 на гілках іній до 0,5-1 см. Висота снігового покриву зменшилась з 25-30 см до 15 см.
Орнітологічна ситуація нагадує ту ж, що й у попередню декаду.
З відмінностей лише те, що омелюхів у Голоскові збільшилось до 70 ос. епер вони доїдають по вулицях калину, яка ще лишалась на кущах. Також поменшало коноплянок у селі до 9-12 ос. у зграйках, проте 2 зграйки по 22 і 40 ос. відмічено на полях.
11.01 обстежено листяний ліс в ур.Жолобки поблизу Голоскова. Пройдено лісом не менше 5 км, відмічено 120 ос. 17 видів птахів. Ситуація у ліса схожа з минулорічною. Як завжди багато дятлів, відмічено 2-3 ос. чорного, 3 ос. – малого, 2 – середнього, 8 – звичайного. Крім того, спостерігав: блакитних синичок – 7, гаїчок чорноголових – 14, а болотяних – 2 ос., повзиків – 20 ос., чижів – 15, снігурів – 18 (1, 3, 5, 9 ос.). Зовсім мало сойок – 4, костогризів – 1, підкоришників – 1. На окраїні лісу у акацієвій посадці (40-50 річній), де багато кущів глоду і незамерзлий струмок, трималось 18 чикотнів, 1 самець чорного дрозда і 1 дрізд-омелюх, який живився омелою на акаціях.
cool

0
8 himik  
Січень.
Третя декада. Декада розпочалась 0 температурою і дрібним дощем. А кожен наступний день температура понижувалась на 2-5 градусів, аж до -18 вранці і до -11 вдень. В останні 3 дні температура знову різко почала зростати і завершилась декада 0-ю температурою і дрібним дощем. Дні переважно похмурі, рідше з проясненням, безвітряні, або з Східним чи Північним вітром середньої сили. Висота снігового покриву зменшилась з 15 до 10 см.
Орнітологічна ситуація в загальних рисах схожа з ситуацією у попередні декади. Птахів так і є небагато. Дещо зросла чисельність зябликів, тепер в селі Голосків і його околицях тримається 5-8 ос. (літають по 1-2 ос. у різних біотопах). Почали повертатись назад канюки, тепер в околицях села їх 3-4 ос. На скошеному кукурудзяному полі та прилеглих городах кормилась зграйка з 45 коноплянок, 4 зеленяків, 2 зябликів і 2 вівсянок очеретяних. В селі появилась пара сивих дятлів (тримаються ще поодинці).
На р.Південий Буг за Щедрінською ГЕС (смт.Летичів) тримається 1 лебідь-шипун. Ще 2 ос. тримається на р.Рів у м.Бар Вінницької області.
Поблизу м.Ярмолинці на полі у лісосмузі зареєстровано 3 сірих куріпки.
У вихідні 26-27.01 проведені обліки в рамках «Великого зимового обліку птахів», зареєстровано 2604 ос. 45 видів птахів (м.Київ, м.Хмельницький, с.Голосків та природні біотопи в його околицях).
Всього протягом січня відмічено 47 видів птахів.
cool

0
9 himik  
Лютий
Перша декада.
Досить стабільна за погодними умовами декада. Температура вранці коливалась в межах -3 +1 градусів, а вдень - -1 +3. Дні переважно похмурі, зрідка з проясненням. Вітер слабкий південний, а в кінці декади – північний, який приніс снігопади. Висота снігового покриву зросла з 10 до 20 см. Хоча в загальному орнітологічна ситуація мало змінилась, але вже відчувається наближення весни. В тихі, ясні дні вже чуються перші спроби весняних пісень синички великої івівсянки звичайної, хоча ці пісні ще уривчасті й неповні. Навіть відмічена одна спроба токування горлиці садової. Чисельність цього виду у селі починаєзростати, якщо раніше до годівниці прилітало 2 ос., то тепер уже 4. Очевидно ще 2 відкочували сюди з Хмельницького (де зимували). Зросла чисельність чижів, тепер на туях годуються зграйки до 15 ос. Частіше вранці стали прилітати з Хмельницького до Голоскова і навколишніх біотопівгалки. Раніше їх було до 4-8 ос., то тепер більше 20-25 ос. (Більшість подовгу сидять на бетонних опорах ЛЕП, де влітку їх гнізда). І нарешті – появилисьсправжні провісники весни – шпаки. 8.02 – у зграйці вівсянок трималось 3 ос.(неподалік годівниці), а 9.02 вони кормились мерзлими яблуками на годівниці. В інших місцях села відмічались 1-2 ос. (можливо ті ж). Нарешті зросла чисельність вухатих сов у селі, тепер на вул..Садовій на ялинах щоденно днює до 8-10 ос. Обстеживши ставки в долині Бужка поблизу с.Ставниці та смт.Меджибіж виявив, що птахів там майже немає. Пролетіли поодинці канюк, сорока, щиглик та 6 круків, а на дамбі ягодами трав’янистої бузини годувались 2 зяблики. Усмт.Меджибіж на вівсянок полював малий яструб. На полях поблизу с.Шпичинці Деражнянського району тримається 1 сірийсорокопуд (ще одне місце зимівлі, хоча тут він відмічався і влітку, можливо гніздувався). З полів коноплянки знову перемістились у село до незамерзаючих джерел в долині Бугу, тут трималась зграйка до 80 ос. За селом у долині Бугу (ділянка БАМ) виявлено зграйку сірих куріпок до 15 ос. На Бузі у с.Русанівці трималось 4-6 лебедів-шипунів. В іншому змін не відбулось. cool

0
10 himik  
Лютий. Друга декада. Стабільні погодні умови протягом декади. Дні тихі, похмурі,лише на початку декади йшов сніг. Температура вранці -4 – 0 градусів, а вдень - -3 +1.
Орнітологічна ситуація стабілізувалась і змін мало. Дещо більше сталовеликих синиць у н/п і перші з них вже повертаються у ліс (у січні їх там небуло). Вперше, 13.02 прозвучав короткий дріб дятла звичайного. До годівницізнову прилітав великий яструб, але його відігнав малий яструб, який тут полюєщоденно. 17 – на схід пролетіла зграйка з 9 омелюхів, можливо вже почали відкочовувати на північ. Дещо побільшало хижаків у придорожніх л/с та прилеглих до них полях, так на ділянці від с.Червона Зірка до с.Голосків відмічено 2 канюки і 2 зимняки(17.02).
У лісі ситуація теж мало змінилась, обстеживши урочище Жолобки (пройшов до 6 км) спостерігав 104 ос. 14видів: дятли чорний – 2, звичайний – 10, середній – 3, малий – 3, гаїчкачорноголова – 15, синиці велика – 1, блакитна – 13, довгохвоста – 3, чижів – 22(кормились на березах), повзиків – 11, підкоришників – 5, снігурів – 12, круків– 3, сойка – 1. Знайшов 4 гнізда хижаків чи круків (влітку перевіру).
На полях птахів ще поменшало, пройшов більше 6 км, а спостерігав 30 ос. 8видів, з них 16 – круки, 1- зимняк.
На Бузі так і тримається 5-7 лебедів-шипунів.
Біля годівниці ситуація змінилась мало, так і є 4 горлиці садових, до 25 синичоквеликих, до 50 горобців хатніх, а польових побільшало до 30, зате вівсянокзменшилось до 30-40, дятел звичайний є щоденно, а середній можливо вжевідкочував в ліс. cool

0
11 himik  
Лютий.
Третя декада.
Декада відносно стабільна. Вранці температура -3 – 0градусів. А вдень -1 +1. Лише в кінці декади вранці було -11-7 градусів. Дні переважно похмурі. Нерідко східний вітер, інколи дрібний сніг. Висота снігового покриву 10-20 см.
Відчувається наступ весни. Частіше чути дріб дятла, весняні пісні вівсянокзвичайних і синичок великих. 22 і 26.02 на північ пролетіло по 1 ос. мартина жовтоногого (можл. сріблястого). Дещо поменшало птахів біля годівниці. Почастішали зустрічі снігурів по 1-3 ос., можливо відкочовують на північ. На туях тримаються зграйки чижів до 15 ос. Ще зустрілось 3 омелюхи у с.Волосівці. Виявив ще одне місце зимівлі дрозда-омелюха – це територія лікарні у с.Требухівці, а поблизу с.Шрубків на липах дрізд-омелюх тримається ще з 30.11. У звичних місцях знову стали спостерігатись сірі сорокопуди (долина Бугу поблизу с.Требухівці). На полі за Голосковом ще триматься 1 зимняк. Хоча взагалі на полях птахів стало ще менше. Пройшовши звичним маршрутом по полях і долиною Бугу (4 км) спостерігав лише 10 ос.
птахів 4 видів: крук-4, галка-4, крижень – 1, горобець польовий – 1. Більшість вівсянок звичайних і польових горобців тримається вздовж автотрас, де порозмерзалась обочина.
В іншому орнітологічна ситуація не змінилась.

0
12 himik  
Березень.
Перша декада. Декада відносно стабільних погодних умов, температураколивалась в межах -2 +2, лише 5.03 вранці похолодало до -10. Дні похмурі чергувались з ясними. Вітер переважно західний і північно-західний, або взагалі безвітряно. На початку декади йшов дрібний сніг, а в кінці – дощ. Висота снігового покриву ще трималась на рівні 10 см, проталин на полях ще немає.
Відчувається, що весна вже прийшла, почастішали шлюбні пісні вівсянок,синичок, токовий дріб дятла. Та все ж до годівниці ще прилітають птахи, хочапротягом декади їх чисельність значно зменшилась: синичок великих було 5-10ос., вівсянок звичайних – 5-20, горобців хатніх 15-30, горобців польових 5-10, дятел звичайний – 1, зяблик – 1, шпак – 3, яструб малий – 1. Вперше білягодівниці появились прилітні види: шпак і зяблик.
Активізувались інвазійні види: появились знову синиці чорні (московки), незменшилась чисельність чижів (до 15 ос. у зграйках), збільшилась – снігурів (до11 ос. у зграйках, особливо багато снігурів була на деревах у придорожній лісосмузі між м.Хмельницький та м.Ярмолинці), чикотнів (до 15 ос.), омелюхів(до 13 ос.).
З хижих птахів відмічено: яструба малого у селі, канюка – 1 на Пн (1.03), 1на Пн-Зх (3.03), 10 ос. у придорожніх лісосмугах від с.Голосків до смт.Сатанів (до 120 км) (10.03). зимняків  - по 1 ос. 1.03, 3.03,10.03, підсоколика малого (дербника) – 10.03 – 1 ос. пролетіла на Пн. в ок.с.Голосків.
В долині р.Пд. Буг ще тримається сорокопуд сірий, до 60 крижнів, 3-4лебеді-шипуни, а ще до 30 ос. на великій ополонці у верхів’ях Щедрівськоговодосховища (ок. с.Головченці).
На полі з кукурудзяною стерною кормилось не менше 5 сірих куріпок, а вдолині р.Пд. Буг (ділянка БАМ) серед чагарників – 8 ос.
Активізувались інвазійні види: знову появились чорні синиці (московки) – по1-2 ос., немало чижів – до 15 ос. у зграйках, снігурів – до 11 ос., чикотнів –до 15 ос., омелюхів до 13 ос. та мігранти: шпаки (по 1-45 ос., рідше до 200),зяблики (до 15 ос.), вівсянки очеретяні (до 40 на полях і до 15 в долині Бугу).
Появились нові мігранти: гуска сіра (2.03 – 30 ос.), жайворонок польовий(3.03 – 35 ос, а до кінця декади до 50 ос. на полі з кукурудзяною стернею), грак (6.03 – 1 ос. перший пролетів на Пн-Зх, зимували у м.Хмельницький), припутень – (7.03 – 1 ос.), біла плиска (10.03 – 2 ос.), просянка (10.03 – 2ос.).
Круки на більшості гнізд вже насиджують кладки, хоча ще немало кочуєгрупами по 2-4 ос. cool

Ім`я *:
Email *:
Код *:
Погода у Голоскові
Вибір мови сайту
Выбрать язык / Choose language:
Russian
English
French
German
Japanese
Italian
Portuguese
Spanish
Danish
Chinese
Korean
Arabic
Czech
Estonian
Belarusian
Latvian
Greek
Finnish
Serbian
Bulgarian
Turkish
Пошук по сайту
Календар
«  Грудень 2012  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Наш час
Увага!
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Наші символи
Корисні програми
Корисні сайти
Сайти шкіл

Copyright MyCorp © 2020
Зробити безкоштовний сайт з uCoz