Неділя, 26.01.2020, 13:38
Ви увійшли як Гость | Група "Гості"Вітаю Вас Гость | RSS

Голосківська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Летичівський район Хмельницька область
Категорії розділу
Сценарії шкільних свят [19]
Сценарії виховних заходів [2]
Екологічна освіта [15]
Матеріали, які стосуються методики екоосвіти, планування роботи екологічних гуртків, результати досліджень та інше
Учнівська творчість [3]
Учнівські твори, вірші, казки...
Виховна робота [2]
методичні поради, результати, особливості виховної роботи з учнями
Екологічні конкурси [11]
Методика проведення еколого-натуралістичних конкурсів, результати, звіти.
Матеріали клубу "Aves" [56]
Про учнів нашої школи [7]
Адміністрації школи [18]
Шкільна документація для навчального процесу. Матеріали МОН України.
Шкільна документація [4]
Правила техніки безпеки [1]
Учителям предметникам [26]
Закони України [11]
Різні матеріали [19]
Міні-чат
Наше опитування
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Locations of visitors to this page Український рейтинг TOP.TOPUA.NET Проверка тиц free counters
Зараз на сайті
Яка відстань?

Розрахунок відстаней

Розрахунок відстаней від Автодиспетчер.Ру
Нагодуй хом"ячка
НАША музика
Форма входу

Каталог файлів

Головна » Файли » Екологічна освіта

Про Червону книгу України. (рослини)
22.08.2010, 21:58

Про нове видання Червоної книги рослин України.

Флора та мікобіота України нараховує понад 27 тис. видів (гриби і слизовики — 15 тис., водорості — 5 тис., лишайники — 1,2 тис., мохи — 800 і судинні рослини — 5,1 тис., включаючи найважливіші культурні види, а з урахуванням екзотів, які вирощуються у ґрунті ботанічних садів — понад 7,5 тис. видів).

         Третє видання «Червона книга України» (рослинний світ) є офіційним документом, що відображає сучасний стан видів рослин і грибів України, які перебувають під загрозою зникнення або потребують охорони. У новому виданні список рослин та грибів, які потребують охорони, нараховує 826 видів.

         Кількість видів рослин у третьому порівняно з другим виданням збільшилась на 285 видів, а у другому порівняно з першим – на 390 видів. Таким чином, з урахуванням приблизно однакових проміжків часу між виданнями Червоної книги України, спостерігається певне уповільнення темпів зменшення втрати різноманіття видів рослин і грибів України.

 

Порівняльна таблиця

кількості видів рослин та грибів, занесених до першого, другого та  третього видань Червоної книги України 

 

Таксон

Всього видів в Україні

(орієнтовно)

І  видання (1980 р.)

ІІ видання

(1996 р.)

ІІІ видання

(2009 р.)

Різниця між

І та ІІ виданнями

Різниця між

ІІ та ІІІ виданнями

Рослини

та гриби

27 000

151

541

826

390

285

судинні

5 100

151

439

612

288

173

водорості

5 000

-

17

60

17

43

лишайники

1 200

-

27

51

27

24

мохи

800

-

28

46

28

18

гриби

15 000

-

30

57

30

27

 

 

         Відбір видів для занесення їх до Червоної книги України ґрунтувався на комплексі критеріїв, у тому числі таксономічних, хорологічних (особливості поширення в Україні та загальний ареал), популяційних (чисельність, щільність, віковий спектр, відтворення, динаміка та структура популяцій, тенденції змін популяційних параметрів), еколого-ценотичних (види, які приурочені до рідкісних біотопів, яким загрожує знищення), флорогенезисних (реліктовість видів, характерних для певних історичних епох), онтогенетичних (складний цикл розвитку, симбіотичні зв’язки з іншими організмами, наприклад, з грибами-мікоризоутворювачами; специфічний спосіб живлення, як у комахоїдних рослин, тощо), естетичних (декоративні види, які масово знищуються у природі, тощо), прагматичних (практичне значення: лікарські, технічні, культові, генофонд для виведення нових культурних сортів тощо).

         До Червоної книги України були включені всі представники родини зозулинцевих (орхідних), хоча багатьом з них безпосередня небезпека знищення не загрожує (наприклад, гніздівка звичайна, коручка чемерникоподібна та ін.), а самі ці рослини навіть можуть зростати в антропогенно порушених екотопах. Проте, їх вразливість обумовлена складною біологією розвитку (потреба у специфічних грибах-симбіонтах, складна екологія запилення) та, в багатьох випадках, високою чутливістю до природних змін.

         До списку також включені всі представники роду ковила, які характеризують оптимальний стан розвитку степових угруповань, оскільки степи колись займали 40% території України, а тепер збереглися лише на площі, що становить близько 1%. З одного боку, розорювання, надмірний випас, забудова, рекреація та інші антропічні фактори, а з іншого – режим абсолютного заповідання в заповідниках, призводять до скорочення, а зрештою й зникнення популяцій видів ковили.

         Суттєвих доповнень зазнали списки видів водоростей, мохоподібних, лишайників (ліхенізованих грибів) та грибів, що стало можливим завдяки детальнішому дослідженню цих груп як в окремих регіонах, так і в системі існуючих об’єктів природно-заповідного фонду держави.

 

         Структура Червоної книги України така: статті розміщені у п’яти основних розділах, сформованих за систематичним принципом, які об’єднують рослини та гриби різних відділів, класів чи інших високих таксономічних рангів. Кожна стаття розпочинається з української та латинської (наукової) назв виду; при потребі наводяться також синонімічні назви, під якими цей вид наводився у науковій та популярній літературі.      Наукова назва та синоніміка не тільки дозволяють однозначно ідентифікувати вид, але й містять важливу номенклатурну інформацію про таксономічні належність та статус виду. Таксономічне положення відображає, зокрема, належність виду до певної родини; для деяких видів у новому виданні приналежність до родини змінена порівняно з попереднім виданням, що відбиває сучасні таксономічні та номенклатурні зміни у розумінні тих чи інших родин. Наприклад, деякі види, що раніше відносили до родини ранникових, зараз віднесені до родин вовчкових, веронікових тощо. Родини у межах відділів та класів, роди в межах родин та види в межах родів розміщені в алфавітній послідовності.

         Кожна стаття супроводжується ілюстрацією та картосхемою поширення виду в Україні. Також вміщено нормативні документи, які стосуються Червоної книги України та довідкові матеріали. Видання третьої редакції Червоної книги України (рослинний світ) підготовлено накладом 5000 примірників.

         Видання розраховане на державні, наукові і громадські установи та організації, навчальні заклади, спеціалістів, широкі кола природокористувачів, активістів охорони природи.

         Підготовка та узагальнення інформації, збір ілюстративного матеріалу і саме видання стали можливими завдяки самовідданій праці багатьох ботаніків та мікологів різних наукових і освітніх установ України. Редколегія висловлює щиру подяку авторам, усім тим, хто надали 

Стаття з сайту Міністерства екології і природних ресурсів України

http://www.menr.gov.ua/
Категорія: Екологічна освіта | Додав: himik | Теги: Червона книга України, рослини
Переглядів: 4157 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Погода у Голоскові
Вибір мови сайту
Выбрать язык / Choose language:
Russian
English
French
German
Japanese
Italian
Portuguese
Spanish
Danish
Chinese
Korean
Arabic
Czech
Estonian
Belarusian
Latvian
Greek
Finnish
Serbian
Bulgarian
Turkish
Пошук по сайту
Наш час
Увага!
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Наші символи
Корисні програми
Корисні сайти
Сайти шкіл

Copyright MyCorp © 2020
Зробити безкоштовний сайт з uCoz